טיפול בחרדה בחיפה

חרדות הן תופעה נפוצה למדי בעולם של ימינו, וההשפעות שלה משמעותיות וקשות, הן במישור הרגשי, הן במישור הפיזי והן במישור הקוגניטיבי. טיפול בחרדה בחיפה מסייע לכל מי שסובל מהתקפי חרדה או מהפרעת חרדה מכל סוג שהוא להחזיר לעצמו את השליטה בחיים ולצמצם במידה ניכרת את הפגיעה של תופעה זו בשגרת חייו.

מה ההבדל בין התקף חרדה להפרעת חרדה?

עוד לפני שמגיעים לטיפול בחרדות בחיפה כדאי להבין שלמעשה ישנם 2 סוגי חרדות, התקף חרדה והפרעת חרדה.

התקף חרדה הוא אירוע נקודתי שמתאפיין בעוצמה גבוהה במיוחד של החרדה ושל הסימפטומים שלה: דופק מואץ, זיעה מוגברת, רעידות בלתי נשלטות, לעתים ישנה לאדם גם תחושה כאילו הוא נחנק, נשימות מהירות ושטחיות וכאב. בחלק מהמקרים הסימפטומים הנ"ל גורמים לאדם לחשוב שהוא סובל מהתקף לב, וישנם גם מצבים שבהם האדם משוכנע כי הוא על סף מוות. עוצמת הסימפטומים עזה, אולם הם חולפים תוך זמן קצר.

טיפול בחרדה בחיפה מסייע להפחית משמעותית את תדירות ההתקפים ואף להעלים אותם לגמרי מהחיים. טיפול פסיכולוגי מתאים גם למקרים שבהם האדם סובל מהפרעת חרדה: הפרעת חרדה באה לידי ביטוי בסימפטומים דומים, אבל בעצימות נמוכה יותר. מצד שני, החרדה נמצאת תמיד ברקע, באופן קבוע, ובפרט במצבים שנתפשים ע"י האדם כמאיימים. דוגמאות למצבים שכאלה הן לקראת מבחן, לקראת טיסה, במפגשים חברתיים (הפרעת חרדה חברתית היא אחת הנפוצות ביותר), במקומות סגורים (זוהי הקלסטרופוביה), כשאל המקום בו נמצא האדם נקלע עכביש, ועוד.

איך מתבצע טיפול בחרדה בחיפה?

טיפול בחרדות בחיפה כדאי לבצע בגישה הקוגניטיבית התנהגותית, המוכרת גם בשם CBT. בגישה זו ישנה התייחסות גם לפן המחשבתי של החרדות וגם לתוצאה של אותן מחשבות, כלומר ההתנהגות.

טיפול בחרדה בחיפה ב-CBT מבוסס על איתור אמונות ודפוסי חשיבה שיוצרים את החרדה, והתמרתם לכדי דפוסי חשיבה נכונים יותר. כך למשל חרדת בחינות כוללת מרכיב נכון (מבחן הוא אירוע שחשוב לעבור אותו בהצלחה) אבל גם אמונה שגויה ("אם לא אעבור את המבחן, זו תהיה קטסטרופה"), ובהתאם במסגרת הטיפול בחרדות יודגש המרכיב הנכון ויעומעם דפוס החשיבה השגוי כך שבחינות לא יהיו יותר אירוע מעורר חרדה עבור האדם.