פריצת דיסק צווארית – מה שצריך לדעת

כל כך הרבה אנשים סובלים מפריצת דיסק צווארית, כך שאתם יכולים לתאר לעצמכם את כמות הידע שהצטברה על הנושא. ספרים שלמים הכוללים סיבות, טיפולים, והשלכות של פריצת הדיסק הנפוצה נמצאים שם בחוץ, וקשה לפעמים לאתר את המידע הנכון והחיוני למצב שלכם.

דבר ראשון, אם אתם מטופלים על ידי מומחה, אתם לא צריכים לדעת הכול. דבר שני, חשוב לא פחות, הוא שאתם יכולים ללמוד את הנושא בצורה מפוקסת בקריאה מהירה של מאמר תמציתי זה, ואם עוד נשארו שאלות, תשאלו את הכירופרקט המומחה ותקבלו מענה עמוק ובהיר לכל שאלה ושאלה.

אז מה זה פריצת דיסק צווארית?

פריצת דיסק צווארית הוא מצב בו דיסק אחד או יותר מבין הדיסקים הממוקמים בין שבע חוליות הצוואר C1 עד C7, (חוליות C מלשון – CERVICAL – שזה צווארי) פורץ מגבולותיו, ומייצר תופעות לוואי שונות, ובראשן כמובן – כאבים. פריצת דיסק היא תופעה כה נפוצה, עד כדי כך שיש טיפולים ספציפיים לדיסקים שנים שנפרצו, מעבר לטיפול האורתופדי והכירופרקטי.

עם השנים מופעל לחץ מצטבר על החוליות שלנו, בכל הגב, כולל בצוואר. הלחץ הזה נתמך ומוסט מהחוליה עצמה ומהעצבים העוברים בין החוליות בעזרת בולמי זעזועים, אלו הם הדיסקים. החומר הג’לטיני הסחוסי כולא בתוכו נוזל, ובצורה זו חוליות הגב נשמרות לאורך שנים ארוכות, מוגנות בבטחה מהמהלומות של הליכה, ריצה, עליה וירידה במדרגות, ושאר תופעות דינאמיות או סטטיות שלוחצות על הצוואר. אבל מה קורה כשהן נפרצות?

פריצת דיסק – ההשלכות

בין אם עקב חבלה (תאונת דרכים, נפילה, ספורט וכיו"ב), ובין עם עקב שחיקה לאורך השנים כמו יציבה לא נכונה וישיבה מול המחשב בזווית לא טובה של הצוואר, אם הגעתם למצב של פריצת דיסק, בוודאי אתם סובלים מכאב כלשהו. לעיתים כאבים אלו חזקים, לעיתים חלשים, ולעיתים מגיעים בהתקפים.

לצד כאבי הצוואר שמגיעים מפריצת הדיסק, יכולות להיווצר תופעות לוואי שונות, החל מכאבי שרירים והתכווצויות שרירים באזור הגב העליון, הצוואר, העורף והכתפיים, דרך זרמים ונימול בזרועות ועד לכפות הידיים, וכלה בכאבי ראש ותופעות נוירולוגיות שונות. מסיבה זו אין להזניח כל מקרה של פריצת דיסק צווארית, ויש לטפל בהקדם האפשרי.